Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
źródło: http://www.national-geographic.pl/fotog … zant-lowny
Pan bażant wygląda niezwykle elegancko, kiedy urządza dla dam przedstawienie. Od wschodu słońca ,,śpiewa", a właściwie pieje co chwila! Opłaca się to jednak, gdyż zwabia to samiczki.
źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pheasant.jpg
Bażant przed okresem godowym
źródło: http://www.naturephoto-cz.com/pheasant-photo-450.html
Bażant w okresie godowym
Pora godowa bażantów rozpoczyna się w połowie maja. W tym czasie samiec zmienia swój wygląd. Czerwone skóry wokół oczu stają się większe, a na głowie pojawiają się długie pęki piór.
Czy terytorium samca jest duże?
Ptak ten bardzo rzadko lata, niezbyt chętnie też biega, dlatego nie posiada przesadnie dużego terytorium, lecz jedynie sieć ścieżek, które kontroluje kilka razy dziennie. Żadna z nich nie ma więcej niż pół kilometra.
Azjatyckie pochodzenie
W Azji, w swej ojczyźnie, bażant łowny występuje w dużej liczbie. Sprowadzili go do nas już w czasach starożytnych Grecy i Rzymianie. Odkryto go w Gruzji. O Kaukazie, który leży nad Morzem Czarnym i przed wiekami nosił nazwę Colchis, krążyło wtedy wiele legend. To właśnie tej krainie zawdzięcza bażant swą łacińską nazwę Phasianus Colchicus.
źródło; http://jerzym.flog.pl/wpis/8686288/baza … 4--w-locie
Rzadko siada na drzewach, kiedy jednak nocą ochładza się lub pada deszcz, szuka schronienia na gałęzi.
Ponieważ skrzydła bażanta łownego są krótkie i zaokrąglone, ptak ten bardzo słabo lata. Mimo to w razie niebezpieczeństwa potrafi szybko uciekać. Najpierw wzbija się pionowo w górę, wydając przy tym okrzyki strachu. Potem jego lot odbywa się już po linii prostej. Bażant prawie natychmiast szuka jednak ewentualnej kryjówki na ziemi, ponieważ może utrzymać się w powietrzu jedynie na dystansie około 2 kilometrów.
Czy nie boisz się, że ktoś cię zobaczy?
,,Zdaję się na moje niepozorne barwy, które doskonale mnie maskują. Poza tym pozostaję w gnieździe jedynie dopóki nie skończę wysiadywać jaj. Gdy pisklęta już się wyklują, ukrywam je w zaroślach."
źródło: http://www.english-country-garden.com/b … easant.htm
Zoologia
Wielkość: 60 do 90 cm długości
Rozpiętość skrzydeł: 65 do 85 cm
Waga: 900g do 1,5 kg
Liczba jaj w lęgu: 6 do 18
Okres wysiadywania: 27 dni
Długość życia: 7 lat
Pożywienie: nasiona, jagody, owoce, owady, dżdżownice
Występowanie: Europa, Azja mniejsza, Azja Środkowa, Chiny, sprowadzony do Ameryki Północnej; w widnych lasach i na polach
Matka natura bez człowieka przeżyje, ale człowiek bez matki natury nie.
Offline
Strony: 1